"Gajbu i tić" organizirali su Povijesni i pomorski muzej Istre, Arheološki muzej Istre te Koordinacija istarskih muzeja, a autorski je potpisuju Katarina Marić, Mauricio Ferlin,
Izložba na intrigantan, ali dostojanstven način donosi povijesne mijene u poimanju ljubavi i seksualnosti u Istri od prapovijesti do suvremenosti tako da sjedinjuje materijalna i nematerijalna svjedočanstva, a suprotstavlja suzdržano i sputano onom otvorenom i razigranom u identitetu Istrana kroz više od 450 predmeta.
Na primjeru Istre prvi put se u Hrvatskoj prikazuju se svi aspekti ovakve teme, koji su i u svjetskim okvirima rijetko prikazivani.
- U seksualnosti je naša najveća stvaralačka snaga i krhkost. Naš ponos i naš sram. Sreća i tuga. Ona je kao vatra, grije i pali. O njoj svi znamo sve, i nitko ne zna ništa. Uz sve predmete, svjedočanstva, povijesne izvore i umjetnička djela koja ćete vidjeti na ovoj izložbi, najveći materijalni i nematerijalni trag, i ljubavi i seksualnosti, jesmo mi sami, ističu autori izložbe, dizajner Mauricio Ferlin te kustosice Tajana Ujčić i Katarina Marić. Ovaj zahtjevan projekt plod je trogodišnjeg rada kustosa istarskih muzeja; nositelji projekta su Povijesni i pomorski muzej Istre i Arheološki muzej Istre, a zastupljeni su i muzeji iz "geografske" Istre - iz Kopra, Pirana, Trsta i Aquileie.
(Glas Istre; 11. veljače 2018. ; Z. Angeleski )






